مراقبت از پوست

همه چیز درباره انواع پوست، روشهای تشخیص و مراقبت از آن

شناخت انواع پوست یکی از مهمترین دانشهایی است که هر فرد در جامعه امروزی باید به آن آگاه باشد. به طور معمول 5 نوع پوست وجود دارد: خشک، چرب، مختلط، حساس و نرمال. بسیاری از افراد نوع پوست خود را نمی دانند و به همین دلیل برای مراقبت از پوستشان با مشکل مواجه میشوند. اگر شما نوع پوستتان را به درستی تشخیص دهید. میتوانید با تغییر عادتهای روزمره و استفاده از محصولات متناسب با آن، به بهترین حالت پوستتان دست پیدا کنید و از داشتنش لذت ببرید.

ما در این مقاله به شما روشهای تشخیص نوع پوست را آموزش میدهیم؛ سپس به معرفی انواع پوست و راهکارهای مراقبت از آنها میپردازیم.

آشنایی با انواع پوست چه ضرورتی دارد؟

همه چیز برای شروع یک روتین پوستی مهیاست، عزمتان را جزم کرده‌اید و اولین قدم را نیز برداشته‌اید. برای خرید محصولات مراقبت از پوست به یک فروشگاه مراجعه میکنید و ناگهان سر و کله یک مشکل قدیمی اینبار در قالب یک سؤال پیدا میشود؛ دوست عزیز شما برای چه نوع پوستی قصد خرید دارید؟

این سوال مهم و به جایی است زیرا هر محصولی اعم از محصولات آرایشی و بهداشتی باید با پوست شما سازگار باشد. اگر که محصول مناسب نوع پوست شما نباشد تأثیری نخواهد داشت و یا حتی بدتر از این، مشکلات کنونی را تشدید و مشکلات جدیدی ایجاد میکند. به همین دلیل شما برای خرید آبرسان، مرطوب‌کننده و یا حتی یک ژل شستوشو نیاز دارید که نوع پوست خودتان را بشناسید.

2 روش تشخیص نوع پوست

روشهای زیادی برای تشخیص نوع پوست وجود دارد که قطعا دقیق‌ترین آن مراجعه به پزشک و استفاده از روش‌های بالینی است. متخصصان پوست معمولا با نوعی عکسبرداری خاص، پوست شما را ارزیابی می‌کنند. فیلترهای uv می‌توانند آسیب ناشی از تابش آفتاب و بروز رنگدانه‌ها را تشخیص دهند. اندازه دقیق منافذ نیز در عکسها مشخص می‌شود. اما مشکلی که وجود دارد این است که امکان دسترسی به پزشک متخصص برای همه وجود ندارد. پس ما اینجاییم که راه حل‌های جایگزین و قابل اتکا برای تشخیص نوع پوست را به شما معرفی کنیم.

1. تست روز

یکی از پزشکان حاذق پوست و مو میگوید “ساده‌ترین راهکار برای تشخیص نوع پوست این است که از صبح تا عصر یک روز معمولی، تمام حواستان به پوستتان باشد و تغییراتش را با ذره‌بین زیر نظر بگیرید”!

نکته مهم:

دهیدراته بودن یا همان بی آبی پوست، جزء انواع پوست به شمار نمی‌آید و فقط یک وضعیت موقت پوستی است. پوست شما می‌تواند یک پوست خشک و دهیدراته و یا حتی چرب و دهیدراته باشد.

2. تست شست‌وشو

تست روز حتی با تمام سادگیش، ممکن است برای همه مناسب نباشد. اگر در طول روز در رفت‌وآمد باشید و در معرض تحریک‌کننده‌هایی مانند باد، هوای آلوده و یا نور شدید خورشید قرار بگیرید، جواب تست نمی‌تواند قابل اتکا باشد. راهکار دیگر برای تشخیص نوع پوست انجام تست شست‌وشو است.

ابتدا صورتتان را با یک پاک‌کننده ملایم بشویید و بعد از آن از هیچ محصول آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید. به پوستتان 30 دقیقه زمان بدهید و بعد آن را از لحاظ بافت و میزان چربی بررسی کنید.

به منافذ پوست خود نگاه کنید: اندازه منافذ شما نیز می‌تواند به تعیین نوع پوست کمک کند. افرادی که پوست طبیعی دارند، اندازه منافذ پوستشان پس از پاکسازی تغییر زیادی نمی‌کند. منافذ افرادی که پوست چرب دارند اغلب به راحتی بسته می شود.

این آزمایش را در شرایطی انجام دهید که از لحاظ ذهنی و بدنی آرام هستید. زمانیکه از باشگاه و یا یک پیاده‌روی طولانی مدت برگشته‌اید زمان مناسبی برای انجام این تست و تشخیص نوع پوست نیست.

نکته مهم:

نوع پوست شما میتواند در طول سال تغییر کند!

بارداری، رژیم غذایی، محل زندگی و بسیاری از عوامل دیگر می‌توانند نوع پوست شما را تغییر دهند. پس بهتر است هر چند وقت یکبار این تست‌ها را برای تشخیص نوع پوستتان انجام دهید.

گاهی با دست خود پوستتان را لمس کنید. اگر اینکار را با دقت انجام دهید، حرفهای مهمی از درجه حرارت و بافت پوستتان می‌شنوید.

پس از آنکه نوع پوستتان را شناختید محصولات متناسب با آن را تهیه کنید و به پوست خود کمک کنید که سلامت بماند.

به خاطر داشته باشید که هیچ یک از انواع پوست بر دیگری برتری ندارد و قرار نیست که شما بعد از شناخت پوستتان به جنگ برای تغییر آن بروید. کاری که شما باید انجام دهید این است که هر آنچه برای نفس کشیدن نیاز دارد در اختیارش قرار دهید.

اکنون که می‌توانید نوع پوست خود را تشخیص دهید بهترین زمان برای آشنایی با انواع پوست و شناخت خصوصیات منحصر بفرد آنهاست. این شناخت به شما کمک میکند تا بهترین شیوه مراقبت از پوست را انتخاب کنید.

پوست چرب

همه ما روی سطح پوست خود به طور طبیعی مقداری چربی داریم. این چربی‌ها از غددی بنام سبیوم ترشح می‌شود. وظیفه این چربی‌ها مراقبت از پوست و حفظ رطوبت آن است. پس هرچه پوست چربتر، احتمال بروز چین و چروک کمتر. 🙂

اما روی دیگر سکه شمایلی آزاردهنده دارد؛ افراد با پوست چرب اغلب درگیر منافذ باز، جوش‌های التهابی و جوش‌های سرسیاه هستند.

مراقبت از پوست چرب

 • از محصولاتی که پوست شما را خشک می‌کنند اجتناب کنید؛ اگر پوستتان خشک شود، بدن در یک مکانیسم طبیعی چربی بیشتری تولید می‌کند.
 • پوستتان را از لحاظ کمبود آب بررسی کنید و در صورت نیاز از آبرسان‌های مخصوص پوست چرب استفاده کنید.
 • از ماسک‌هایی مانند ماسک سفیده تخم مرغ و لیمو استفاده کنید.
 • استفاده از تونر را جدی بگیرید.

پوست خشک

دقیقا همانطور که برخی از پوست‌ها به دلیل ترشح بسیار سبیوم، دریایی از چربی هستند، برخی دیگر به دلیل کم کاری سبیوم، همانند کویر لوت خشک و کم آب هستند. شاید نوشیدن آب یکی از راه‌حل‌هایی باشد که به ذهنتان می‌رسد. اما در واقع راه‌حل‌های مؤثرتری نیز وجود دارد. برای درمان پوست خشک از مرطوب کننده‌هایی حاوی اسید هیالورونیک، سرامیدها و یا اسیدهای چرب آزاد باشید.

مراقبت از پوست خشک

 • برای پاک کردن آرایش خود از روغن‌ها و کرم‌هایی استفاده کنید که به شست‌وشو نیاز ندارند.
 • در محیط منزل از یک دستگاه مرطوب‌کننده هوا بهره ببرید.
 • از استحمام و دوش گرفتن با آب گرم خودداری کنید.
 • هر روز صبح پوست خود را تمیز کنید.
 • استفاده از ماسک مرطوب‌کننده را در روتین پوستی خود قرار دهید.

پوست مختلط

افرادی که پوست مختلط دارند برای مراقبت از پوست خود با شرایط پیچیده‌ای روبرو هستند. هنوز برای تولید محصولات مناسب برای پوست مختلط، فرمولاسیونی کشف نشده است. افراد با پوست مختلط باید از طریق آزمون و خطا محصول مناسب پوست خود را پیدا کنند. گاهی باید از یک محصول فقط برای ناحیه T و از محصول دیگر برای گونه‌ها و اطراف لب استفاده کنند.

مراقبت از پوست مختلط

 • از تونر متعادل کننده پوست استفاده کنید.
 • از محصولاتی با پایه روغن درخت چای استفاده کنید.
 • استفاده از ماسک‌های لایه بردار را در روتین پوستی خود قرار دهید.

پوست حساس

پوست حساس یک پوست همیشه معترض است. اگر پوست شما به هر آب‌وهوای جدید و یا محصول جدیدی که امتحان می‌کنید واکنش نشان می‌دهد، شما یک پوست حساس دارید. شمایل این واکنش‌ها و اعتراضات، اغلب خارش و التهاب پوست است.

شما برای انتخاب یک محصول جدید باید با احتیاط عمل کنید. این تنها راهکار پیشگیرانه است.

مراقبت از پوست حساس

 • محصولات بدون عطر و رنگ را انتخاب کنید.
 • از ترکیباتی مانند سولفات‌ها یا پارابن‌ها خودداری کنید.
 • به نحوه واکنش پوستتان به استفاده از روغن‌های ضروری توجه کنید.
نکته مهم:

زمانیکه قصد استفاده از یک محصول جدید را دارید؛ ابتدا مقدار کمی از آنرا بر روی خط فک امتحان کنید و چند ساعت صبر کنید، حتی گاهی اوقات تا 24 ساعت!

پوست نرمال

اگر یک پوست نرمال دارید استفاده از یک ضدآفتاب و یک محصول ضد پیری تنها کاریست که باید انجام دهید.

البته همانطور که گفتیم هر پوستی می‌تواند به مرور زمان تغییر کند. پس همیشه حواستان به تغییرات پوستتان باشد.

اکنون که با انواع پوست آشنا شدید به ما بگویید پوست شما در کدام یک از انواع پوست جای می‌گیرد؟ از چه روشی برای تشخیص نوع پوست خود استفاده کرده‌اید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *